26-51-H/01 Elektrikář
Tříletý učební obor s výučním listem
Školní vzdělávací program: Elektrikář
Určeno převážně pro žáky základních škol
Délka a forma studia: 3 roky, denní studium
Stupeň dosaženého vzdělání: střední vzdělání s výučním listem
Vstupní předpoklady žáků
Splnění povinné školní docházky, splnění podmínek pro přijetí prokázáním vhodných schopností (schopnost samostatné práce), vědomostí, zájmů a zdravotní způsobilosti (doložení stanoviska lékaře)
Charakteristika oboru
Obor Elektrikář poskytuje žákům fyzikální základy elektrotechniky a elektroniky, schopnost aplikovat základní zákony v praxi. Žák se umí orientovat v celé široké oblasti elektrotechniky a tyto základní vědomosti a dovednosti si pak rozšiřuje a prohlubuje. Chápe význam odborné práce pro svůj vlastní rozvoj.
Žák umí číst a používat technickou dokumentaci, tabulky a schémata, dokáže zvolit odpovídající pracovní postup, potřebné nářadí a měřící přístroje. Zná základní technické materiály, jejich vlastnosti a použití, umí s nimi pracovat a nahrazovat je jejich ekvivalenty. Zná vlastnosti elektrických rozvodů a instalací, umí zapojit nejrůznější spotřebiče, je seznámen se zásadami jejich oprav a údržby. Ovládá předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a předpisy o požární ochraně. Po celou dobu přípravy je využívána výpočetní technika včetně internetu.
Možnosti uplatnění absolventa
Absolvent je schopen trvale se přizpůsobovat rostoucím požadavkům technického rozvoje v elektrotechnice. Uplatnění najde při zavádění elektrických instalací v nových objektech a při údržbě obvodů stávajících. Po získání praxe je schopen samostatného podnikání v elektrotechnice.
Na závěr studia žáci absolvují školení pro zkoušky elektrotechniků a získají odbornou způsobilost v elektrotechnice podle vyhlášky č. 50/1978 Sb.
Po úspěšném ukončení učebního oboru mají absolventi možnost přihlásit se na nástavbové studium zakončené maturitou.
Po úspěšném ukončení učebního oboru mají absolventi možnost přihlásit se na nástavbové studium zakončené maturitou.